• Święta Dziękczynienia ("Thanksgiving Day")

          • Dnia 24.11.2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Serpelicach na korytarzu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z prezentacją na temat Święta Dziękczynienia ("Thanksgiving Day") przygotowaną przez nauczyciela Radosława Bajenę. W 1863 r. prezydent Abraham Lincoln ogłosił Dzień Dziękczynienia świętem narodowym. Należy zaznaczyć, że uczynił to w czasie trwającej wojny secesyjnej pomiędzy Unią (Północą), a Skonfederowanymi Stanami Ameryki (Południem), które wystąpiły z Unii. Zapoczątkowało ją ostrzelanie Fortu Sumter w zatoce Charleston w Karolinie Południowej przez konfederatów 12 kwietnia 1861. Uczniowie mogli poznać podstawowe informacje na temat Ojców Pielgrzymów - pasażerów statku Mayflower, którzy 21 listopada 1620 roku przybyli do Nowej Anglii i osiedlili się, zakładając pierwszą angielską kolonię na terenie stanu Massachusetts i jedną z pierwszych na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, w miejscu dzisiejszego Plymouth. Po pierwszej ostrej zimie do początku kolejnej jesieni zmarło 46 ze 102 osób zaokrętowanych na „Mayflower”. Żniwa 1621 roku były obfite, a koloniści postanowili uczcić to wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy wraz z wodzem Massasoitem pomogli im przetrwać pierwszy rok. Święto miało więcej z tradycyjnych angielskich obyczajów dożynkowych niż z obchodów dziękczynnych. Dla Wampanoagów było piątą z sześciu tradycyjnych ceremonii dziękczynnych w roku. Trwało trzy dni, w okresie między 21 września, a 11 listopada 1621 roku. Indianie dostarczyli na ucztę co najmniej pięć jeleni; w menu nie było sosu żurawinowego (z braku cukru), ziemniaków, ciasta z dyni ani indyków, zamiast których podano ptactwo wodne (kaczki, gęsi).

          • UMIEM PŁYWAĆ

          • W minioną środę uczniowie klas II i IV zakończyli cykl zajęć z pływania, dofinansowanych z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach programu: ”Umiem pływać”. Zajęcia realizowane były na basenie „Wodne Tarasy” w Siemiatyczach. Uczniowie pod okiem instruktorów uczyli się pływać, ćwiczyli skoki do wody oraz korzystali z basenów rekreacyjnych i zjeżdżalni.

            Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Sarnaki – Grzegorzowi Arasymowiczowi , za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie.

          • "POZNAJ POLSKĘ" – wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

          • Trzeciego dnia aktywnie i w inspirujący sposób spędziliśmy czas w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, gdzie zwiedzaliśmy wystawy o charakterze multimedialno – mechatronicznym. Następną atrakcją na zakończenie wycieczki był Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – ruiny pełne magii i tajemniczości zagubione wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej.

            Noclegi i wyżywienie uczestników wycieczki odbywały się w urokliwym ośrodku wypoczynkowym Jodłowy Dwór otoczonym pięknym lasem i legendami, które dodatkowo pobudziły naszą wyobraźnię. Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.

            Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Beata Puch-Zdunek, pani Renata Karczmarz, pani Ewa Kuźma i pan Sławomir Gac.

          • „Poznaj Polskę” – wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

          • Drugiego dnia przywitał nas rześki poranek. Wyruszyliśmy na zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Na zamku uczniowie poznali m.in. różne rodzaje uzbrojenia broni, narzędzia tortur, zobaczyli skarbiec, studnię, lochy oraz z murów zamku podziwiali przepiękne widoki. Kolejnym punktem dnia było udanie się na Święty Krzyż – symbol Gór Świętokrzyskich, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – zespół klasztorny założony przez benedyktynów. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego, od których opactwo wzięło swoją nazwę. Zobaczyliśmy również wizytówkę Świętokrzyskiego Parku Narodowego – rumowiska skalane zwane gołoborzami na Łysej Górze.

          • „Poznaj Polskę” – wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

          • Pierwszego dnia w programie było piękne i barwne miasto Sandomierz, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Obejrzeliśmy m.in. sandomierską starówkę, rynek, urocze kamienice, renesansowy ratusz, pozostałości po murach miejskich, furtę „Ucho Igielne”, Bramę Opatowską. Następną atrakcją tego dnia było Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie z przewodnikiem uczniowie „na żywo” poznali cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją było wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany.

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

            Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

            Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

            Warsztaty z udziałem klasy VIII przeprowadziła pani Ewa Kuźma.

            Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

          • 104 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

          • 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

            Następnie uczniowie klas IV -VIII przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenie do niepodległości w utworach muzycznych oraz wierszach o tematyce patriotycznej.

            Po Akademii delegacja uczniów z nauczycielem historii poszła złożyć wieniec pod pomnikiem i zapalić znicze.

          • Centrum Mistrzostwa Informatycznego

          • Nasza Szkoła jest uczestnikiem ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

            Na BEZPŁATNYCH zajęciach programistycznych uczniowie klasy V i VI uczą się profesjonalnego programowania i panowania nad algorytmami oraz robotami. Podczas 48 godzin zajęć poznają informatykę od podszewki.

            Nauczycielem prowadzącym projekt jest P. Sławomir Gac - nauczyciel informatyki.

            #CMI, Centrum Mistrzostwa Informatycznego

          • I miejsce w konkursie recytatorskim "Patriotyzm w poezji"

          • 4 listopada w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Patriotyzm w poezji”. Naszą szkołę znakomicie reprezentowały uczennice: Klaudia Radywoniuk z kl. VIII i Amelia Kasperuk z kl. V , która zajęła I miejsce w kategorii klas IV-V - opiekun p. Ewa Kuźma.

            Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy zachwycali wspaniałą recytacją, zrozumieniem tekstu, wzruszali zaangażowaniem.

            Dziękujemy za zaproszenie, a laureatom konkursu i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Składamy również gorące podziękowania dla rodzica, który zapewnił transport na konkurs.

          • "Szkoła pamięta"

          • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej w Serpelicach zawsze pamiętają o lokalnych miejscach pamięci.

          • Europejski Tydzień Kodowania - CodeWEEK

          • W naszej szkole w dniach 18-23.10.2022 odbyła kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli inicjatywy, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią dla osób w każdym wieku.

            Podczas zajęć świetlicowych, zajęć rozwijających umiejętności programowania uczniowie przez cały tydzień poznawali świat kodowania, świat komputerów i świat maszyn. Dzieci poprzez języki wizualne i blokowe poznają wszystkie nasze drony i roboty...

          • Druk 3D w Szkole Podstawowej w Serpelicach

          • #LaboratoriaPrzyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt, który umożliwi rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów! W październiku projektowaliśmy i drukowaliśmy piersze projekty na drukarce 3D. Z wielkimi emocjami wyczekiwaliśmy na efekty końcowe czyli pierwsze wydruki naszych rekwizytów. Zobaczcie sami.

            Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/web/laboratoria

          • Integracja klasy V

          • Wspólne integracyjne wyjście z wychowawcą pełne zadań, wyzwań i zespołowych gier. Jeden za wszystkich - wszyscy za jednego. Jesteśmy zespołem - Super 11.