• „Poznaj Polskę” – wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

• Drugiego dnia przywitał nas rześki poranek. Wyruszyliśmy na zwiedzanie ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Na zamku uczniowie poznali m.in. różne rodzaje uzbrojenia broni, narzędzia tortur, zobaczyli skarbiec, studnię, lochy oraz z murów zamku podziwiali przepiękne widoki. Kolejnym punktem dnia było udanie się na Święty Krzyż – symbol Gór Świętokrzyskich, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – zespół klasztorny założony przez benedyktynów. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego, od których opactwo wzięło swoją nazwę. Zobaczyliśmy również wizytówkę Świętokrzyskiego Parku Narodowego – rumowiska skalane zwane gołoborzami na Łysej Górze.

• „Poznaj Polskę” – wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

• Pierwszego dnia w programie było piękne i barwne miasto Sandomierz, które zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Obejrzeliśmy m.in. sandomierską starówkę, rynek, urocze kamienice, renesansowy ratusz, pozostałości po murach miejskich, furtę „Ucho Igielne”, Bramę Opatowską. Następną atrakcją tego dnia było Muzeum Porcelany w Ćmielowie, gdzie z przewodnikiem uczniowie „na żywo” poznali cały proces produkcji porcelanowych figurek. Ogromną atrakcją było wejście do wnętrza starego, oryginalnego pieca, który służył do wypału porcelany.

• „Lekcja o Funduszach Europejskich” w naszej szkole!

• Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia.

Warsztaty z udziałem klasy VIII przeprowadziła pani Ewa Kuźma.

Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

• 104 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

• 104 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Narodowego.

Następnie uczniowie klas IV -VIII przypomnieli 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenie do niepodległości w utworach muzycznych oraz wierszach o tematyce patriotycznej.

Po Akademii delegacja uczniów z nauczycielem historii poszła złożyć wieniec pod pomnikiem i zapalić znicze.

• Centrum Mistrzostwa Informatycznego

• Nasza Szkoła jest uczestnikiem ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

Na BEZPŁATNYCH zajęciach programistycznych uczniowie klasy V i VI uczą się profesjonalnego programowania i panowania nad algorytmami oraz robotami. Podczas 48 godzin zajęć poznają informatykę od podszewki.

Nauczycielem prowadzącym projekt jest P. Sławomir Gac - nauczyciel informatyki.

#CMI, Centrum Mistrzostwa Informatycznego

• I miejsce w konkursie recytatorskim "Patriotyzm w poezji"

• 4 listopada w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Patriotyzm w poezji”. Naszą szkołę znakomicie reprezentowały uczennice: Klaudia Radywoniuk z kl. VIII i Amelia Kasperuk z kl. V , która zajęła I miejsce w kategorii klas IV-V - opiekun p. Ewa Kuźma.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, wszyscy uczestnicy zachwycali wspaniałą recytacją, zrozumieniem tekstu, wzruszali zaangażowaniem.

Dziękujemy za zaproszenie, a laureatom konkursu i wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Składamy również gorące podziękowania dla rodzica, który zapewnił transport na konkurs.

• "Szkoła pamięta"

• „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Uczniowie i uczennice Szkoły Podstawowej w Serpelicach zawsze pamiętają o lokalnych miejscach pamięci.

• Europejski Tydzień Kodowania - CodeWEEK

• W naszej szkole w dniach 18-23.10.2022 odbyła kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Kodowania czyli inicjatywy, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią dla osób w każdym wieku.

Podczas zajęć świetlicowych, zajęć rozwijających umiejętności programowania uczniowie przez cały tydzień poznawali świat kodowania, świat komputerów i świat maszyn. Dzieci poprzez języki wizualne i blokowe poznają wszystkie nasze drony i roboty...

• Druk 3D w Szkole Podstawowej w Serpelicach

• #LaboratoriaPrzyszłości to wsparcie finansowe dla szkół podstawowych na nowoczesny sprzęt, który umożliwi rozwój kompetencji przyszłości wśród uczniów! W październiku projektowaliśmy i drukowaliśmy piersze projekty na drukarce 3D. Z wielkimi emocjami wyczekiwaliśmy na efekty końcowe czyli pierwsze wydruki naszych rekwizytów. Zobaczcie sami.

Dowiedz się więcej na https://www.gov.pl/web/laboratoria