• Centrum Mistrzostwa Informatycznego

          • #CentrumMistrzostwaInformatycznego

            Od września dołączyliśmy do ogólnopolskiego projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego.

            Nasi uczniowie z klasy 5 i 6 uczą się programowania i panowania nad algorytmami jednocześnie poznając informatykę od podszewki oraz prosty język programowania, w którym można zaprojektować prawdziwe cuda czyli Scratcha. Zajęcia to nie tylko zdobywanie wiedzy podczas kółka informatycznego, to również możliwość sprawdzenia tej wiedzy w praktyce, między innymi podczas LIGI algorytmicznej lub ogólnopolskich zawodów algorytmicznych CMI. Partnerami #CMI jest 5 najlepszych uczelni technicznych w Kraju.

            Mapa 652 placówek w Polsce realizujących CMI https://cmi.edu.pl/mod/page/view.php?id=44674

          • Bezpieczne Ferie 2023

          • W ramach działań "Bezpieczne Ferie 2023" dzielnicowy gminy Sarnaki spotkał się z uczniami naszej szkoły. Podczas spotkania przypomniał dzieciom, jak bezpiecznie zachowywać się podczas ferii zimowych.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu

          • W dniu 7 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu przypominając o możliwościach i korzyściach jakie daje nam Internet oraz zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu. Uczniowie przygotowali plakaty oraz prezentacje a podczas lekcji i zajęć świetlicowych preznetowane były filmy dotyczące korzystania z Internetu.

          • Konkurs OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • Eliminacje środowiskowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" już za nami. Do eliminacji przystąpiło 25 uczestników. Zwycięzców eliminacji wyłonił test pisemny sprawdzający wiedzę uczestników składający się z 30 pytań jednokrotnego wyboru. Gratulujemy zwycięzcom i powodzenia na następnych etapach.

          • Kółko teatralne

          • Nowy rok, nowy semestr, nowe wyzwania !

            Nasza szkolna grupa teatralna pracuje nad projektem miniatury teatralnej - mitu pt. „Demeter i Kora" w nieco innej formie, z wykorzystaniem teatru ilustracji. Tworzymy i świetnie się bawimy!

          • #BohaterON

          • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły aktywnie przyłączyli się do akcji #BohaterON. To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Na lekcji języka polskiego w klasie VI panowało pełne skupienie w trakcie oglądania filmu dotyczącego wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku. Następnie uczniowie wykonali laurki dla Powstańców, w których dziękowali za udział w tak ważnym dla nas wydarzeniu.

            Dzisiaj nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w tym projekcie. Bardzo dziękuję za zaangażowanie - koordynator projektu Ewa Kuźma.

          • "Tadeusz Kościuszko - międzynarodowy bohater"

          • W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Serpelicach nauczyciel Radosław Bajena we współpracy z uczniami przygotował prezentację pt.: "Tadeusz Kościuszko - międzynarodowy bohater". Celem szkolnej gazetki jest przybliżenie uczniom szkoły sylwetki generała brygady Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Niespełna trzydziestoletni szlachcic Tadeusz Kościuszko (absolwent Szkoły Rycerskiej w stopniu kapitana założonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego) w czerwcu 1776 r. wyruszył z portu w Hawrze w podróż do Ameryki Północnej. Jego podróż miała miejsce cztery lata po I rozbiorze Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Następnie zaoferował swoje usługi przyszłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, a ówczesnemu wodzowi naczelnemu Armii Kontynentalnej, Jerzemu Waszyngtonowi. Inżynier Tadeusz Kościuszko skutecznie ufortyfikował rzekę Dalaware, gdzie w jej dno palisady, które ograniczały swobodę ruchu brytyjskich okrętów. Następnie zbudował jeszcze dwa forty obronne: fort Mercer, usytuowany od strony New Jersey, i fort Mifflin od strony Pensylwanii. W 1777 roku Kościuszko został wysłany na północ nad granicę kanadyjską pod wodzą generała Horatio Gatesa. Przez wiele miesięcy fortyfikował różne obozy wojskowe Armii Kontynentalnej. W czasie swojej działalności został mianowany pułkownikiem inżynierii w Armii Kontynentalnej, a następnie generałem uchwałą Kongresu. Otrzymał też specjalne podziękowanie, nadanie gruntu (około 250 ha) oraz znaczną sumę pieniędzy. Prezentacja została przygotowana w ramach realizacji trzeciego podstawowego kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 (Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej).

          • „Oswajamy lektury szkolne "

          • Projekt „Oswajamy lektury szkolne ” - Tolkien inaczej ! Uczniowie klasy VI w ramach podsumowania omawiania lektury obowiązkowej J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem” wykonali makiety norki głównego bohatera, zaprezentowali jego wygląd i cechy charakteru, rozpoznawali przedmioty wydrukowane na drukarce 3D oraz pracowali w grupach rozwiązując stacje zadaniowe dotyczące treści lektury.  Wszystkie prace można obejrzeć na szkolnym korytarzu. Mamy nadzieję, że zainspirują kolejne osoby do przeczytania niezwykłej historii Bilbo Bagginsa.

            Pomysłowo, kreatywne, przepięknie!

            Z cyklu „Oswajamy lektury szkolne ".

            Uczniowie klasy V zaprezentowali na lekcji języka polskiego projekty utrwalające ich wiedzę o świecie przedstawionym w lekturze C.S. Lewisa „ Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa ".

            Nie tylko usystematyzowali wiedzę, ale również świetnie się bawili. Miło obserwować zaangażowanie uczniów i wspaniałe efekty ich pracy.

            W ramach projektu „Oswajamy lektury szkolne " uczniowie klasy IV na lekcjach języka polskiego omawiając komiks Janusza Christy pt. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania" wykorzystali wieszaki i przygotowali plan wydarzeń ułożony chronologicznie w punktach, wykonali również własne komiksy - przedstawiając kolejną przygodę bohaterów oraz grali w grę TRIMINO, która pomogła utrwalić treść lektury. Finałem była prezentacja całości po wykonaniu zadań.

          • „Trzymaj Formę!"

          • Nasza szkoła realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!".

            Klasa VIII wykonała „talerze zdrowia" i wie, jak komponować posiłki każdego dnia. Zachęcamy wszystkich uczniów, aby zatrzymać się przy tablicy w sali językowej i poczytać o zasadach codziennej diety.