WIELKANOC
„Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”
Rozstrzygnięto etap powiatowy XII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”.Laureatami konkursu w I grupie zostali:
1. miejsce Adam Doroszuk ze Szkoły Podstawowej w Starej Kornicy
2. miejsce Rozalia Kuźma ze Szkoły Podstawowej w Serpelicach
3 miejsce Hanna Ołdachowska ze Szkoły Podstawowej w Mostowie
Laureatom gratulujemy !!!
Powyżej praca Rozalki Kuźma
"Cześć jego pamięci!"
W związku ze zbliżającą się 82. rocznicą Zbrodni Katyńskiej uczniowie klasy VIII wzięli udział na lekcji historii w marszu mającym na celu upamiętnienie żołnierzy, policjantów oraz nauczycieli, którzy byli związani z gminą Sarnaki oraz Platerów, a zostali zamordowani w Charkowie, Katyniu oraz Twerze przez sowieckie, komunistyczne NKWD. Należy nadmienić, że chociaż Dęby Katyńskie znajdują się na tzw. "starym" cmentarzu katolickim w Sarnakach, to uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Serpelicach oddali cześć wszystkim tym osobom, których dane osobowe widnieją na tabliczkach w siedzibie gminy. Uczniowie ubrali się na czarno i przeszli z biało-czerwonymi flagami pod opieką nauczyciela Radosława Bajeny pod mogiłę Bohaterów Poległych w II Wojnie Światowej. Uczniowie idąc zatrzymywali się przy miejscowych pomnikach, kapliczkach i krzyżach, gdzie nauczyciel Radosław Bajena czytał na głos biogramy bohaterów. Po przeczytaniu każdego ze zwięzłych życiorysów uczniowie jednogłośnie wołali: "Cześć jego pamięci!". W ten sposób zostały upamiętnione następujące osoby:
1.Przodownik Policji Państwowej Michał Adamczyk - komendant posterunku w Sarnakach. Razem ze starszym posterunkowym Feliksem Kuciem oraz posterunkowym Wiktorem Śnieżkiem zginęli w Twerze w 1940 r., a pochowani w Miednoje.
2.Plutonowy żandarmerii Wojska Polskiego Antoni Domański. Wychowywał się we Franopolu i chodził do szkoły w Sarnakach. Zginął w Twerze w 1940 r.
3.Podporucznik Stefan Erchard - mąż nauczycielki w Sarnakach Heleny Erchardowej. Został zamordowany w Charkowie w 1940 r.
4.Kapitan Jan Michniewicz - mąż Stanisławy z d. Łopatniuk, córki Mikołaja Łopatniuka z Klimczyc Kolonii. Zginął w Katyniu w 1940 r.
5.Kapitan Donat Ignatowicz - ukończył szkołę w Sarnakach, a od 1926 r. służył w Wojsku Polskim. Został zamordowany w Charkowie w 1940 r.
6.Major Romulad Majewski - mąż Anny Przesmyckiej, córki właściciela majątku Sarnaki. Zginął w Charkowie w 1940 r.
7.Porucznik Jan Jasiukiewicz - zarządca podupadającego majątku Ostromęczyn hrabiny Potulickiej z Broel-Platerów. Zginął w Katyniu w 1940 r.
Dorota Szymańska, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz Kacper Szeksztełło, wiceprzewodniczący zapalili znicz i postawili go na mogile Bohaterów Poległych w II Wojnie Światowej. Honorową wartę pełnili uczniowie Jakub Czambuła oraz Jakub Chwedczuk.
Dzień Czekolady
2 kwietnia obchodziliśmy Dzień Czekolady.
Czekolada jest uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat. Jemy ją w postaci tabliczek, ciastek, batonów czy lodów.Czekoladowe szaleństwo opanowało również uczniów naszej szkoły 🍫🍫🍫🍫
16
Dzień bez plecaka 🥰🤣😂😉🙃
- 22
Eliminacje powiatowe OTWP
Laureatami eliminacji Powiatowych zostały w II grupie wiekowej:
I miejsce - Karolina Jankiewicz ( Reprezentantka powiatu w eliminacjach wojewódzkich )
II miejsce Aleksandra Bartoszuk
III miejsce Weronika Jankiewicz
Gratulujemy naszym dziewczynom👍!!!😀
6W dniu 8 kwietnia 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Łosicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. 🚒🚨👩🚒
Przedstawienie teatralne
We wtorek 5 kwietnia uczniowie klas I - III i przedszkolaki obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Jak zajączek Kic Kicek ratuje święta ".
14
Biegane dyktando
Klasa IV zobaczyła, że nauka ortografii wcale nie musi być nudna. Można ją też połączyć z aktywną pracą w grupie. Podsumowaniem lekcji o pisowni wyrazów z ,,rz" oraz ,,ż" było biegane dyktando. Dzieci były zaskoczone po wyjaśnieniu nauczyciela na czym ono polega. Stwierdziły, że to łatwe, bo mają tylko przepisać tekst. Okazało się jednak, że proste zadanie wcale nie było, bo wymagało koncentracji i skupienia, by po drodze nie zapomnieć tekstu (nie mówiąc o poprawnej pisowni). Na koniec lekcji padło pytanie: kiedy znowu będzie biegane dyktando? 🙂
7
Ojciec Anioł Stanisław Dąbrowski - zasłużony dla Kościoła i Polski
Dnia 05.04.2022 r. uczniowie klasy VIII udali się z nauczycielem Radosławem Bajeną na cmentarz, aby w 51 rocznicę śmierci śp. ojca Anioła Stanisława Dąbrowskiego - budowniczego kościoła w Serpelicach oddać mu należny hołd. Nauczyciel Radosław Bajena przedstawił uczniom zwięzły życiorys zasłużonego dla Kościoła i Polski ojca kapucyna, który poprzez swoje życie kontynuował historię Unickiego Podlasia.
Ojciec Anioł Stanisław Dąbrowski w 1932 r. otrzymał urzędowe skierowanie do Misji Wschodniej w Lubieszowie. Dnia 18,19 i 20.08.1933 r. w Albertynie koło Słonima otrzymał niższe święcenia subdiakonatu i diakonatu obrządku wschodniego, a 12.01.1936 r. został protodiakonem. Należy podkreślić, że to właśnie w Albertynie została erygowana pierwsza parafia neounicka w II Rzeczpospolitej. Ojciec Anioł Stanisław Dąbrowski otrzymał święcenia kapłańskie 18.VII.1940 r. we Lwowie w obrządku wschodnim. Tego samego roku był duszpasterzem w cerkwi grecko-katolickiej w Horodnie, a w 1945 r. został administratorem parafii neounickiej w Pawłowie Starym oddalonym od Serpelic o 19 kilometrów. Po objęciu urzędu rektora kaplicy w Serpelicach, ojciec Anioł Stanisław Dąbrowski kierował budową miejscowego kościoła przy udziale śp. brata Bartłomieja Jana Snochowskiego oraz ludności serpelickiej. Był projektantem świątyni wzniesionej w latach 1946-1947 w stylu odrodzenia. Po 170. dniach budowy, czyli w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła w 1947 roku odbyło się poświęcenie nowej świątyni.
Uczniowie zachowywali się godnie. Zapalili i postawili znicze na grobie jednego z ostatnich grecko-katolickich duchownych na Podlasiu Nadbużańskim, który stał się podwaliną i fundamentem trwającej do dzisiaj parafii w Serpelicach.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin. W kwietniu razem promujemy empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Wspólnie twórzmy przyjazne otoczenie i pamiętajmy o tym jak ważna jest akceptacja różnorodności i odmienności. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Nauczyciele przybliżyli uczniom zagadnienie autyzmu dzięki przygotowanej przez panią pedagog Beatę Puch - Zdunek prezentacji. Następnie oglądaliśmy film pt. "Świat oczami dzieci w spektrum autyzmu". Na koniec uczniowie wykonali prace plastyczne " Wiem, pomagam, rozumiem...", które przyozdobiły szkolne korytarze.
8
Szkolny ogródek w klasie III
Rośliny posiane i posadzone przez kl. III rosną w dobrych warunkach. Są podlewane wodą , ustawione w słonecznym miejscu. Szkolny ogródek to najlepszy sposób na obserwację rozwoju roślin. Poznawanie całego procesu wzrostu rośliny staje się ekscytującą przygodą. Kiełkowanie, wzrost łodyg i liści, pierwsze pąki kwiatów, zawiązki owoców, system korzeniowy stanowi żywą ilustrację dla przyswajanej wiedzy. Zakładanie ogródka to też dobra okazja do rozmów o zdrowym żywieniu, o pracach w ogrodzie, o rytmie przyrody i wielu innych sprawach. Już niedługo na drugie śniadanie schrupiemy kanapkę ze szczypiorkiem. Pycha.
3
Spacer edukacyjny pt.: "Objawienia Maryjne na Południowym Podlasiu w czasie prześladowań Kościoła Unickiego"
Dnia 01.04.2022 r. uczniowie VII klasy szkoły podstawowej na lekcji historii wzięli udział w spacerze edukacyjnym pt.: "Objawienia Maryjne na Południowym Podlasiu w czasie prześladowań Kościoła Unickiego". Tydzień przed lekcją uczniowie otrzymali polecenie, aby przypomnieć materiał z 16 rozdziału z podręcznika do historii pt.: "Upadek powstania i represje wobec Polaków" oraz obejrzeć film pt.: "Modlitwa o Polskę. Z ziemi podlaskiej". Trasa spaceru wiodła przez stacje drogi krzyżowej Kalwarii Podlaskiej. Nauczyciel Radosław Bajena przypomniał uczniom o czasie istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów, istnienia w niej m.in. prawosławnych chłopów pochodzenia ruskiego oraz okolicznościach podpisania unii brzeskiej. Nauczyciel zwrócił także uwagę uczniom na mnogość nazwisk z zakończeniem -uk występujących na historycznym Podlasiu. Pod Kaplicą Ukrzyżowania Pańskiego znajdującą się na szczycie wzniesienia uczniowie usłyszeli od nauczyciela Radosława Bajeny o prześladowaniach katolików obrządku wschodniego tj. unitów w latach 1864-1905 zarówno na ziemiach polskich w zaborze rosyjskim jak i Królestwie Polskim zależnym od Cesarstwa Rosyjskiego. Ważnymi informacjami przekazanymi uczniom były te dotyczące objawień Matki Boskiej w 1875 r. na polach pod Litewnikami oraz w 1884 roku w Kornicy, gdzie kilkunastoletnia dziewczynka - Marysia Jaroszuk w trakcie modlitwy różańcowej oświadczyła zebranym, że na miejscu, w którym doszło do kaźni unitów, stanie kościół. Należy zaznaczyć, że na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach znajdują się informacje na temat obecności unitów na Podlasiu. Uczniowie klasy VII z flagą biało-czerwoną w miejscach pamiątkowych poświęconych m.in. unitom oddali cześć swoim przodkom. Spacery edukacyjne na lekcjach historii mają na celu realizację trzeciego podstawowego kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2021 tj.: "Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych". Kolejny spacer edukacyjny z nauczycielem Radosławem Bajeną odbędzie się 05.04.2022 r. tj. w 51 rocznicę śmierci ojca Anioła Stanisława Dąbrowskiego - budowniczego kościoła w Serpelicach.
Eliminacje Gminne OTWP
Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Po napisaniu testu wyłoniono zwycięzców, którzy awansowali do kolejnego etapu. I miejsce zajęła Aleksandra Bartoszuk, II miejsce Weronika Jankiewicz i III miejsce Karolina Jankiewicz, a wyróżnienia otrzymali Jakub Chwedczuk i Szymon Świderski.
38Turniej ma na celu przede wszystkim popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju tak ogromnej wiedzy i znajomości przepisów przeciwpożarowych, tematyki z zakresu techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.
Gratulujemy wiedzy i życzymy powodzenia w następnym etapie !!!
BEZBŁĘDNY UCZEŃ
SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY ”BEZBŁĘDNY UCZEŃ” ROZSTRZYGNIĘTY !!!Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny pt. „BEZBŁĘDNY UCZEŃ”, który skierowany był do uczniów klas IV-VIII . Celem konkursu było: doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego. Uczniowie mieli do napisania dyktando, którego tekst zawierał wiele ortograficznych „pułapek”. W zaciętej rywalizacji zwycięzcami zostali Ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce.Klasowi Mistrzowie Ortografii :
Kl. IV – Przemysław Żuk.
Kl. V – Mateusz Korniluk .
Kl. VII – Kacper Tymoszuk.
Kl. VIII – Julia Onuszko , Oliwia Onuszko.
Mistrzami Szkoły zostali uczniowie : Mateusz Korniluk z kl. V i Kacper Tymoszuk z kl. VIII, którzy jako jedyni napisali dyktando bezbłędnie.
Uczniom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!
"Żegnaj zimo, witaj wiosno!"
Dzień 22.03.2022 roku był naprawdę wyjątkowy! Uczniowie klasy VII na lekcji historii wzięli udział w odtworzeniu słowiańskich obrzędów święta Jarych Godów tj. Pierwszego Dnia Wiosny. Uczniowie Filip Kałabun, Paweł Klimaszewski oraz Kuba Kroszka wykonali kukłę Marzanny. Uczennice Zuzanna Grochowska, Alicja Czambuła, Paulina Wawryniuk i Klaudia Radywoniuk wykonały kukłę Dziewanny. Uczniowie razem z nauczycielem przeszli w korowodzie intonując starą pieśń: „Gorej, gorej jasno, żeby nie zagasło!” Zbliżając się do rzeki Bug uczniowie głośno wołali: "Żegnaj zimo, witaj wiosno!" oraz "Precz, precz, precz Marzanno precz!". Nad rzeką Bug uczniowie podziękowali zimie za jazdę na sankach, lepienie bałwana, jazdę na łyżwach i piękne widoki w minionej już porze roku. Nauczyciel Radosław Bajena wytłumaczył uczniom znaczenie słońca w wierzeniach Słowian. Następnie uczniowie razem z nauczycielem w sposób symboliczny pożegnali słońce zimowe i przywitali słońce wiosenne. Kulminację obchodów Pierwszego Dnia Wiosny stanowiło utopienie kukły Marzanny w rzece Bug, po czym uczniowie razem z nauczycielem zaczęli głośno klaskać. Dużo radości sprawił wszystkim widok łabędzia, który nagle się pojawił na wodzie. W drodze powrotnej uczniowie szli w korowodzie eksponując kukłę Dziewanny - bogini urodzajów, która została umieszczona w jednej z klas szkolnych. Edukacyjne obchody Pierwszego Dnia Wiosny o charakterze etnograficznym sprawiły wszystkim wiele radości. Kukła Dziewanny będzie stać w klasie aż do końca zimy 2023 roku.
1
OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom"
W pierwszy dzień wiosny przeprowadzone zostały eliminacje środowiskowe Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Dziękujemy, druhom OSP Serpelice za wsparcie w eliminacjach środowiskowych zorganizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Serpelicach.
7Wszystkim 27 uczestnikom należą się wielkie brawa za wytrwałość i opanowanie obszernej wiedzy z zakresu pożarnictwa. Nie zabrakło w tym gronie członków MDP Serpelice. Aktywny w wiedzę i atrakcje Pierwszy Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Serpelicach był Super. Gratulujemy Karolinie, Weronice i Jakubowi.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
W poniedziałek szkołę opanowały kolorowe stroje i nakrycia głowy. Społeczność szkolna razem z uczniami z Ukrainy🥰 świętowała PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Jury w składzie Pani dyrektor Małgorzata Podgródna, Pani Bożena Puch oraz Pan Radosław Bajena oceniali ,, Wiosenne nakrycia głowy ", ustalili, że wszyscy otrzymają nagrody! 😀 Klasa III i IV udekorowała Panią Wiosnę wiosennymi przysłowiami.☺ Ekologiczną Marzannę wykonali uczniowie z klasy V, która została przegoniona do lasu na znak odejścia zimy. 😉W trakcie świętowania uczniowie ucztowali przy ognisku. Wspólna zabawa na powietrzu stała się pretekstem do integracji oraz zacieśnienia koleżeńskich więzi bez znaczenia na wiek czy narodowość💙 💛🇵🇱🇺🇦🤍❤️
35
Wycieczka do Białej Podlaskiej - Kino "Za duży na bajki"
Klasy I, III, IV i V w dniu 17 marca wyjechały na wycieczkę do kina na film "Za duży na bajki" oraz spacer po Parku
22
Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa
21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dzieci, młodzież a także nauczyciele założyli w tym dniu różnokolorowe skarpetki na znak solidaryzacji z osobami z Zespołem Downa oraz ich rodzicami. Wszyscy jesteśmy tacy sami, choć każdy z nas jest inny , bądźmy tolerancyjni !
3
Rysunki uczniów "Poczet królów i książąt polskich"
Uczniowie klasy IV wykonali zadanie dodatkowe z historii. Mieli narysować portret króla Bolesława I Chrobrego (Wielkiego), którego wizerunek znajduje się na banknocie 20-złotowym. Uczniowie włożyli dużo pracy w odtworzenie portretu pierwszego koronowanego króla Polski na podstawie rysunku Jana Matejki z cyklu pt.: "Poczet królów i książąt polskich".
Kolejność zdjęć prac uczniów:
1.Nikola Pilch.
2.Krystian Kamiński.
3.Olaf Bielecki.
4.Bartek Szymański.
5.Przemysław Żuk.
6.Weronika Psaraki.
7.Gabriela Rypina.
1
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Kwiecień 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Luty 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Wszystkie