Historia szkoły
HISTORIA SZKOŁY W SERPELICACH
W 1867 roku z funduszy państwowych i gminnych założono szkołę w Serpelicach . Ze względu na brak własnego pomieszczenia lekcje odbywały się w Horoszkach w wynajmowanym domu.
W 1868 roku „ze środków państwowych (500 rubli) i gminnych został wybudowany nowy budynek . Był on drewniany, na podmurówce, kryty gontem. Klasa lekcyjna była obszerna i jasna. W budynku szkoły było mieszkanie dla nauczyciela (dwuizbowe z kuchnią i spiżarnią )
Rejon szkolny obejmował wsie: Serpelice, Borsuki, Klepaczew, Horoszki, Raczki , Bonin.
Ukaz carski o wiejskim szkolnictwie elementarnym z 1871 roku po raz pierwszy prawnie sankcjonował rusyfikację szkolnictwa elementarnego i wprowadzał obowiązek nauki języka rosyjskiego we wszystkich typach szkołach. Wprowadzenie nauczania w języku rosyjskim, zakaz nauczania religii przez księży katolickich spowodowało, że sąsiednia wieś „Zabuże trwała w oporze i nie płaciła składki szkolnej” i nie posyłała do szkoły dzieci.
W latach 1867-1905 w szkole pracowało 8 rosyjskich nauczycieli, a ich płaca wynosiła 130- 200 rubli rocznie. Poza podstawowym uposażeniem pieniężnym nauczyciele korzystali z ogródka i świadczeń w naturze, do których zobowiązywali się chłopi.
W 1913 roku podjęto próbę zorganizowania szkoły polskiej, dzieci potajemnie uczyły się miesiąc, gdyż dowiedziały się władze carskie. Szkołę zlikwidowano.
Gdy w 1919 roku ogłoszono dekret wprowadzający powszechny obowiązek szkolny obejmujący dzieci w wieku 8-14 lat zajęcia lekcyjne odbywały się w pomieszczeniach wynajętych u gospodarzy, ponieważ w czasie I wojny światowej budynek szkolny został zniszczony.
W 1928 roku w nowobudowanym budynku uruchomiono czteroklasową szkołę I stopnia. Budynek był parterowy z 3 klasami i mieszkaniem dla nauczyciela na poddaszu.
W czasie II wojny światowej zajęcia lekcyjne odbywały się w oparciu o narzucony program niemiecki , ale jednocześnie na tych samych lekcjach uczono zakazanych przedmiotów.
W pierwszych latach po wojnie podwyższono stopień organizacyjny i tak:
W 1949 przybyła klasa V, w 1950 klasa VI, w następnym VII.
Od roku szkolnego 1952/53 była już siedmioklasowa szkoła powszechna.
Podwyższenie stopnia organizacyjnego spowodowało, że zajęcia odbywały się w salach wynajętych u gospodarzy. Wynajęte sale lekcyjne były ciasne i często bardzo zimne.
Kiedy w 1962 roku „przystąpiono do realizacji założeń organizacyjno programowych ośmioletniej szkoły podstawowej” i od pierwszego września 1966 roku powołano ośmioletnią szkołę podstawową warunki nauki jeszcze bardziej się pogorszyły podjęto decyzję o budowie nowego budynku szkolnego.
1 września 1968 uczniowie rozpoczęli naukę w nowoczesnym budynku szkolnym. Była to „tysiąclatka” zbudowana z pomocą mieszkańców. Rodzice wykonali wszystkie prace niefachowe.
Budynek szkolny posiadał:
— osiem klas lekcyjnych,
— pomieszczenia gospodarcze,
— pomieszczenia na bibliotekę,
— pokój nauczycielski,
— „mini salę” gimnastyczną
opracowała Małgorzata Kryńska